Ja pieprze, czyli co z tymi przyprawami...

Bo czasem jest tak, że zaglądamy do przyprawnika a tam.... Własnie, róg obfitości, tylko że..fcuk co jest do czego?????
No to zróbmy  sobie mały przegląd. Odcinek 1. :-)



Majeranek

Dzięki temu, że pomaga regulować trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych majeranek jest idealną przyprawą do tłustych potraw takich jak pieczenie czy kiełbasy. Idealne zioło do mięsnych farszy, ciężkich zup takich jak grochówka czy żur. W kuchni dobrze czuje się w towarzystwie szałwi, rozmarynu i tymianku.
Herbatka z majeranku działa uspokajająco.





Pieprz




Jedna z najbardziej uniwersalnych przypraw. Pieprzu dodajemy do zup, sosów,
pieczeni, marynat a także past czy sałatek. Nazwa "pieprz" kryje pod sobą kilka rodzai tej przyprawy. w zasadzie trzy: czarny, zielony i biały.

  • Pieprz czarny 
Najpopularniejszy rodzaj pieprzu, pierwsze skojarzenie ze słowem pieprz to właśnie pieprz czarny.
  • Pieprz zielony 
To pochodzące z tej samej rośliny mniej dojrzałe owoce. Oprócz koloru od czarnego pieprzu różni go łagodniejszy i bardziej orzeźwiający smak.
  • Pieprz biały
Biały pieprz ma smak mniej palący i bardziej subtelny niż czarny, otrzymywany przez moczenie, suszenie i otarcie mięsistej, w pełni dojrzałej, owocni jagód pieprzu czarnego.
  • Pieprz goździkowy 
Bardziej znany jako ziele angielskie ;)
  • Pieprz różowy
Tak na prawdę to nie pieprz,choć niektórzy twierdzą, że jest to jedna z dojrzalszych form zwykłego pieprzu, który w pewnym stadium też jest różowo-czerwony, pozyskiwany jest z drzewa pieprzowego, które z pieprzem spokrewnione nie jest. Pieprz różowy najczęściej występuje w mieszankach przyprawowych, przydając smaku i koloru.

C.D.N.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Printfriendly